Searching...
Saturday, April 30, 2011

SENARAI MENTERI-MENTERI BESAR PAHANG

Senarai YAB Menteri Besar Pahang TERDAHULU hingga SEKARANG.

MENTERI BESAR PAHANG YANG PERTAMA
Dato' Setia Wangsa Sir Mahmud Bin Mat
MCS., OBE
01.02.1948 hingga 01.02.1951

MENTERI BESAR PAHANG YANG KEDUA
Y.A.M Tengku Panglima Perang Tengku Mohamad Ibni Al Marhum Sultan Ahmad
CBE
01.02.1951 hingga 01.02.1955

MENTERI BESAR PAHANG YANG KETIGA
Orang Kaya Indera Shah Bandar Tun Haji Abd Razak Bin Dato' Husain
MCS
01.02.1955 hingga 15.06.1955
(Menjadi Perdana Menteri Malaysia Yang Kedua)

MENTERI BESAR PAHANG YANG KEEMPAT
Y.A.M Tengku Panglima Perang Tengku Mohamad Ibni Al Marhum Sultan Ahmad
CBE
15.06.1955 hingga 08.01.1957

MENTERI BESAR PAHANG YANG KELIMA
Dato' Kurnia Paduka Raja Abdullah Bin Tok Muda Ibrahim
PKT., MCS.
09.01.1957 hingga 18.07.1959

MENTERI BESAR PAHANG YANG KEENAM
Orang Kaya Indera Pahlawan Wan Abdul Aziz Bin Engku Haji Abdullah
18.07.1959 hingga 05.05.1964

MENTERI BESAR PAHANG YANG KETUJUH
Tok Bentara Raja Tan Sri Hj Yahya Bin Haji Mohd Seth
SIMP., PSM., JSM., PJK., JP.
05.05.1964 hingga 31.08.1972

MENTERI BESAR PAHANG YANG KELAPAN
Dato' Kurnia Bistari Haji Abdul Aziz Bin Ahmad
DIMP., AMN., JP.
01.09.1972 hingga 31.08.1974

MENTERI BESAR PAHANG YANG KESEMBILAN
Dato' Sri Mohamad Bin Jusoh
SSAP., SIMP., DIMP., JSM., AMN.
01.09.1974 hingga 18.07.1978

MENTERI BESAR PAHANG YANG KESEPULUH
Dato' Haji Rahim Bin Abu Bakar
DSAP., SMP., AMN.
18.07.1978 hingga 06.11.1981

MENTERI BESAR PAHANG YANG KESEBELAS
Dato' Haji Abdul Rashid Bin Haji Abdul Rahman
SIMP., DSAP., SMP., KMN., PPN., PJK.
07.11.1981 hingga 04.05.1982

MENTERI BESAR PAHANG YANG KEDUA BELAS
Orang Kaya Indera Shahbandar Dato' Sri Mohd. Najib Bin Tun Haji Abd Razak
SSAP., AMN., PPN., PJK.
04.05.1982 hingga 14.08.1986
(Sekarang menjadi Perdana Menteri Malaysia Yang Keenam)

MENTERI BESAR PAHANG YANG KETIGA BELAS
Tan Sri Haji Mohd Khalil Bin Yaakob
SSAP., SIMP., PSM., DSAP., JSM., SMP.
14.08.1986 hingga 22.05.1999
(Sekarang menjadi Yang Di Pertua Negeri Melaka)

MENTERI BESAR PAHANG YANG KEEMPAT BELAS
YAB Dato' Sri Diraja Haji Adnan Bin Haji Yaakob
SSAP., DSAP., DGSM.
25.05.1995 hingga sekarang.

SUMBER: LAMAN WEB RASMI KERAJAAN NEGERI PAHANG DARUL MAKMUR.